Co to jest gospodarka wodna i jaki jest jej zakres?
Gospodarka wodna, czyli dyscyplina naukowa, składa się z szeregu działań, których celem jest odpowiednie zarządzanie wodą. Zabezpiecza się w jej ramach zasoby wodne. Oznacza nadzorowanie, planowanie i koordynowanie zasobów wód podziemnych i powierzchniowych. Dlatego dowiedz się, jaka jest jej definicja. Jakie ma zadania, a jakie cele? Poznaj rodzaje wód!
Co to jest gospodarka wodna?
Gospodarka wodna jest dyscypliną naukową, która sprowadza się do badania metod zużycia zasobów śródlądowych wód powierzchniowych i podziemnych. Cele gospodarki wodnej są długoterminowe i różne. Przykładem może być zaopatrzenie w wodę czy ochrona przed suszą i powodzią. Obejmuje również monitoring i zabezpieczenie zasobów przed zanieczyszczeniem i wyczerpaniem. Jest także działem gospodarki narodowej, który zajmuje się długoletnim zużyciem zasobów śródlądowych wód powierzchniowych i podziemnych do różnych celów. Zasobami wodnymi nazywa się bieżące i potencjalnie dostępne wody. Powinny mieć właściwe charakterystyki ilościowe i jakościowe.
Jakie są zadania gospodarki wodnej?
Do zadań Krajowego zarządu gospodarki wodnej zalicza się:
formowanie zasobów – dla potrzeb gospodarki i ludzi,
ochrona jakości wód,
zabezpieczanie przed żywiołami wody,
energetyczne zużycie zasobów wodnych,
utrzymanie rzek czy obiektów hydrotechnicznych,
wykorzystanie rzek do żeglugi,
wodna rekreacja,
rozwój ekosystemów i ich zachowanie.
Jakie są rodzaje jednolitych części wód?
Spośród jednolitych części wymienić można takie kategorie jak:
wody płynące – cieki, a więc strumienie, potoki, rzeki,
jeziora,
wody przejściowe i przybrzeżne.
Wyróżnia się naturalne i jednolite części wód czy sztuczne i wyraźnie zmienione. Sztucznymi określa się te części wód, które zostały stworzone przez człowieka. Zalicza się do nich kanały. Zmienione są natomiast takimi odcinkami jezior lub rzek, które są modyfikowane przez człowieka w określonym celu. Za przykład można wskazać zbiorniki zaporowe, a więc zbiornik Włocławski.
W przypadku niepełnienia już przez przekształcenie wody swojej roli – można pomyśleć nad przywróceniem rzeki do naturalnego stanu. Wiąże się to ze zmianą statusu części wód. Z silnie zmienionych można przekształcić je na naturalne.
Jakie są cele gospodarki wodnej?
Do celów gospodarki wodnej w Polsce zalicza się przede wszystkim ulepszenie stanu wód podziemnych i powierzchniowych – powinny być czyste. Zapewnia także ludziom i gospodarce wymaganej ilości wody. Ważne, aby była właściwej jakości. Poza tym celem jest zmniejszenie zniszczeń czy strat będących skutkiem na przykład powodzi. Dodatkowo ogranicza się erozję denną i brzegową rzecznych koryt. Umożliwia się bezpieczne użytkowanie hydrotechnicznych obiektów. Dzięki zabudowom czy regulacji rzek stwarza się poza tym warunki do żeglugowego, czy energetycznego użycia wodnych zasobów. W dodatku stwarza się warunki do wypoczynku czy uprawy sportów wodnych.
Departament Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej
Departament Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej zajmuje się nadzorowaniem:
Biura Koordynacji Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły,
Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wód Polskich,
dyrektorów urzędów żeglugi śródlądowej – oprócz spraw, którymi zajmuje się Departament Gospodarki Morskiej,
Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.
Dotyczy to prowadzenia badań naukowych i prac rozwojowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana