Czym się zajmuje Urząd Regulacji Energetyki?

Spis treści
- Czym jest Urząd Regulacji Energetyki?
- Jaka jest struktura URE?
- Jakie są zadania Urzędu Regulacji Energetyki?
Rynek energii jest kontrolowany w Polsce przez URE, który dba ogólnodostępność prądu czy paliwa gazowego. URE jest to Urząd Regulacji Energetyki. Poznaj strukturę tego urzędu. Dowiedz się, czym się zajmuje jego Prezes. Jakie są codzienne obowiązki urzędu? Sprawdź, czym właściwie jest. Zdobądź wiedzę na ten temat!
Czym jest Urząd Regulacji Energetyki?
Urząd Regulacji Energetyki to główny organ administracji państwowej. Jego głównym obowiązkiem jest nadzorowanie rynku energetyki. Składają się na niego: prąd, ciepło czy paliwa gazowe. W 1997 roku został utworzony na mocy ustawy Prawo Energetyczne. Zachowuje przy tym bezstronność. Głównym jego zadaniem jest kontrola liberalizacji rynku energetycznego. Dba także o rozwój konkurencji w tym dziale.
Jaka jest struktura URE?
Urząd Regulacji Energetyki jako instytucja energetyczna pełni wiele funkcji. Wiąże się to z wieloma zadaniami, dlatego ma różne działy. Jest on zarządzany przez Radę Nadzorczą. Obejmuje ona:
-
Prezesa,
-
Wiceprezesa,
-
Dyrektora Naczelnego.
Składa się z następujących jednostek: Departamentu Komunikacji Społecznej, Rynków Energii Elektrycznej i Ciepła oraz Rynków i Spraw Konsumenckich, a także Prawnego i Rozstrzygania Sporów.
Jakie są zadania Urzędu Regulacji Energetyki?
Urząd Regulacji Energetyki w Warszawie lub innym mieście pełni określone funkcje. Przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo energetyczne w Polsce. Ponieważ rynek energii według zasad TPA ma być ogólnodostępny, promuje on konkurencję. Zajmuje się także zabezpieczaniem końcowych odbiorców. Dba o interesy odbiorców energii. Chroni poza tym dostawców energii. Wszystko dzięki taryfom – odpowiada za kształtowanie środowiska przyjaznego rozwojowi przedsiębiorstw. Koordynuje działania międzynarodowe poprawiające stan krajowego rynku energii.
Ponadto Urząd Regulacji Energetyki w Katowicach lub innym mieście gwarantuje jakość energii, a także usługi związane z dystrybucją i sprzedażą. Do jego zadań należy także monitoring podmiotów, które działają na rynku energii. W tym celu może nakładać kary.
Jakie są kompetencje Prezesa URE?
Zadania Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki określa art. 23 ust. 2 ustawy o Prawie energetycznym. Udziela on i cofa koncesję. Zatwierdza i monitoruje używanie taryf paliw gazowych. Także energii elektrycznej czy ciepła. Sprawdza je pod względem zgodności z zasadami regulowanymi przez ustawę i przepisy wykonawcze. Analizuje i weryfikuje koszty, które są przyjmowane przez firmy energetyczne. Poza tym zajmuje się ustalaniem:
-
czasu obowiązywania taryf czy korekcyjnych współczynników,
-
współczynników korekcyjnych,
-
wysokości zwrotu z kapitału dla firm energetycznych – przedkładających taryfy do zatwierdzenia,
-
największego udziału stałych opłat w całościowych opłatach za świadczenie usług przesyłania czy dystrybuowania dla danych odbiorców w taryfach dla energii, czy paliw gazowych,
-
sporządzaniem wytycznych i zaleceń pozwalających na jednakową formę planów rozwoju. Opracowywane są przez firmy, które zajmują się dystrybucją lub przesyłaniem paliw gazowych bądź energii, wskaźnikami referencyjnymi.
W dodatku nadzoruje sprzedaż przez firmy energetyczne energii. Zasady te określa art. 49 ust. 1. Kontroluje również czy przestrzegany jest obowiązek sprzedaży gazu ziemnego przez firmy energetyczne. Do jego obowiązków ponadto należy ustalanie projektów planów rozwoju energetycznych przedsiębiorstw.
Poza tym wyznacza operatorów systemu:
-
dystrybucyjnego,
-
magazynowania,
-
skraplania gazu ziemnego.
Przyznaje także certyfikat niezależności. Kontroluje wypełnianie przez właściciela przesyłowej sieci czy systemu przesyłowego gazowego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana