Ile kosztuje założenie instalacji gazowej i jak wygląda?
Instalacja gazowa pozwala ogrzać dom. Odpowiada za zasilanie kuchenki czy dostęp do ciepłej wody użytkowej domownikom. Dobrze, aby znalazła się w projekcie Twojego domu. Dlatego dowiedz się, jak wyglądają etapy jej montażu. Sprawdź, co wpływa na koszt instalacji gazowej. Jakie wyróżnia się jej generacje? Dowiedz się, jaka jest jej właściwie cena!
Jak wygląda montaż instalacji gazowej?
Do wykonania projektu instalacji gazowej należy zatrudnić specjalistę. Powinien mieć odpowiednie uprawnienia w tym zakresie. Możliwe jest otrzymanie pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego wraz ze schematem wewnętrznych instalacji gazowych. W przypadku gdy projekt nie został złożony z wnioskiem pozwolenia na budowę czy zgłoszenia, należy zlecić wykonanie projektu.
Następny krok to budowa. Warunkiem jest prowadzenie dziennika budowy. Działania zleć specjaliście lub firmie, która ma odpowiednie uprawnienia. Po wszystkim konieczne jest sprawdzenie, czy działa poprawnie. W tym celu wykonuje się próbę szczelności. Obecny podczas niej powinien być kierownik budowy i odbiorca gazu. Dostaniesz wtedy odpowiednio wykonany protokół.
Następnym krokiem jest podpisanie umowy z dostawcą gazu. W przypadku planu montażu instalacji gazowej należy złożyć wniosek o zawarcie umowy. Można w tym celu odwiedzić Biuro Obsługi Klienta lub wysłać wniosek pocztą. Najwygodniejszą opcją jest wysłanie e-maila. Podpisanie umowy z dostawcą będzie mieć kontynuację w montażu gazomierza. Wówczas podaje się termin rozpoczęcia dostawy.
Ostatni etap to uruchomienie dostaw gazu. Trzeba wtedy okazać właściwe dokumenty powykonawcze. Składają się na nie: projekt przeprowadzonej instalacji, deklaracja kierownika budowy w zakresie przeprowadzenia prac w zgodzie z projektem, a także pozwolenie na eksploatację instalacji gazowej. Poza tym wymagany jest protokół z odbioru technicznego czy z próby szczelności, jak również z odbioru kominiarskiego przewodów kominiarskich i wentylacyjnych.
Co wpływa na cenę instalacji gazowej?
Jak się okazuje, koszt instalacji gazowej zależy przede wszystkim od jej generacji. Wymienić można instalację drugiej generacji. Jest ona mieszalnikowa. Używa się jej w silnikach gaźnikowych czy z jednopunktowym wtryskiem paliwa. Czwartej generacji natomiast określa się sekwencyjną. Wiąże się z oddzielnym wtryskiem gazu w fazie lotnej. Dotyczy każdego cylindra. Służy do silników z wtryskiem wielopunktowym. Przy szóstej generacji stosuje się wtedy oryginalne wtryskiwacze benzyny. Zasada jest poza tym prosta: im wyższa generacja, tym wyższy koszt.
Jaki jest koszt instalacji gazowej w domu?
Jeśli chodzi o cenę instalacji gazowej, to jest to zwykle 1000-2000 złotych. Koszt zależy między innymi od miasta czy użytych materiałów. W przypadku szafki gazowej z instalacją jest to suma rzędu 300-800 złotych. Z kolei odebranie przyłącza gazowego to koszt 100-200 złotych. Nie można poza tym zapomnieć o opłacie przyłączeniowej.
Przykład: Budowa instalacji gazowej w domu jednorodzinnym i przyłączu gazu o mocy co najwyżej 10 metrów sześciennych/h oraz długości do 15 metrów, będzie to koszt około 1700-2500 złotych. 50-150 złotych to wydatek związany z dodatkowym metrem przyłącza, a także punktem, a więc zaworem i trójnikiem. Kosztorys budowy domu powinien zawierać prace robotnicze i materiały budowlane. Koszt wynosi 100-170 złotych za metr. Warto wiedzieć, że przy wyłączeniu pasa drogi kosztuje nawet 700 złotych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana