Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?
Jeszcze do 1 kwietnia 2022 roku prawidłowy dobór mocy instalacji fotowoltaicznej miał kluczowe znaczenie. Obecnie, po nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii zasady się zmieniły i ciężko mówić o „zbyt dużej” mocy. Oznacza to, że projektowanie instalacji fotowoltaicznej stało się znacznie prostsze. Na co zwrócić uwagę? Jak obliczyć moc paneli fotowoltaicznych, by dobrze pełniły swoją rolę? Odpowiedzi na pytania znajdziesz w tym artykule.
Kilka słów o nowych zasadach
Do marca 2022 roku nadmiaru wyprodukowanej energii nie można było sprzedać. W związku z tym, prosumenci bardzo dbali o to, by zbudować dokładnie taką instalację, która zaspokaja, ale nie przekracza całkowitego rocznego zużycia energii. Produkowanie nadwyżek było bezsensowne. Obecnie, wraz z wprowadzeniem nowego systemu rozliczeń użytkownik może odsprzedać nadmiarową ilość prądu operatorowi. Można zatem przyjąć, że im więcej wyprodukowanej mocy, tym lepiej.
Przeczytaj również: Co zalicza się do podstawowych elementów instalacji fotowoltaicznej?
Jak tłumaczy specjalista z firmy Megawat: Co ważne – prosument sprzedaje prąd po cenach hurtowych, a kupuje po detalicznych. W przypadku instalacji, która nie pokrywa w pełni zapotrzebowania, użytkownicy mogą odnotować straty! Bardzo ważne jest zatem, by dobrze oszacować swoje zapotrzebowanie i zbudować instalację, która w pełni je zaspokoi.
Oblicz swoje zapotrzebowanie
Brak konieczności zważania na ewentualne przeszacowanie mocy instalacji PV znacznie ułatwia sprawę. Istotne jest zatem, by panele fotowoltaiczne w pełni pokryły zapotrzebowanie. Obliczenie minimalnej mocy jest banalnie proste. Tym, co należy wykonać jest określenie potrzeb całego gospodarstwa. W tym celu należy sprawdzić rachunki za energię elektryczną z poprzednich 12 miesięcy. Jeśli w przyszłości planujesz dodać dodatkową elektronikę lub np. kupić samochód elektryczny – dodaj ją do rocznego zapotrzebowania. Dzięki temu Twoja instalacja będzie już gotowa na przyszłe potrzeby. Jeśli nie chcesz od razu inwestować w powiększoną fotowoltaikę – przygotuj instalację tak, by w przyszłości można było ją łatwo rozbudować. Dobrym rozwiązaniem mogą być mocniejsze falowniki lub zastosowanie mikroinwerterów solarnych.
Przeczytaj również: Jakie znaczenie dla planety ma korzystanie z odnawialnych źródeł energii?
Jeśli masz wątpliwości jak prawidłowo zaprojektować fotowoltaikę – skorzystaj z pomocy specjalisty.
Przeczytaj również: Wszystko, co warto wiedzieć o działaniu paneli fotowoltaicznych
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana