Jak działa rekuperacja?
Czy wiesz, czym jest nowoczesny system wentylacji z rekuperacją i jak może pomóc w zmniejszeniu rachunków za ogrzewanie w Twoim domu? W tym artykule poznasz odpowiedzi na te pytania oraz dowiesz się jakie są najważniejsze zalety rekuperacji. Sprawdź więc, dlaczego warto w nią zainwestować!
Czym jest rekuperacja?
Rekuperacja to jeden z rodzajów systemów wentylacji mechanicznej, który odzyskuje ciepło z powietrza wywiewanego z budynku i wykorzystuje je do ogrzewania i wentylacji wnętrz. System ten jest w stanie w znaczący sposób zmniejszyć zużycie energii i zapobiegać stratom ciepła z budynku, przyczyniając się tym samym do oszczędności niższych rachunków za ogrzewanie. Elementy te sprawiają więc, że rekuperacja jest doskonałą alternatywą dla mało wydajnej wentylacji grawitacyjnej, a także klasycznej wentylacji mechanicznej. Przede wszystkim sprawdza się ona w budynkach zamkniętych, takich jak szkoły, biura i domy mieszkalne, gdyż zapewnia stały dostęp do świeżego powietrza bez konieczności otwierania okien.
W jaki sposób działa rekuperacja?
Rekuperacja jest systemem wentylacji mechanicznej, który swoje działanie opiera na wymuszonym obiegu powietrza w pomieszczeniu. Składa się z wentylatora, który napędza powietrze z zewnątrz do pomieszczenia, a następnie z powrotem na zewnątrz. Dodatkowo wyposażony jest on także w wymiennik ciepła, który odzyskuje ciepło z powietrza wywiewanego z pomieszczenia, aby za jego pomocą ogrzać powietrze wprowadzane do pomieszczenia. W ten sposób system rekuperacji, którego montaż w Kaliszu oferuje między innymi firma Eko Energia, pozwala na oszczędzanie energii, ponieważ nie trzeba stosować dodatkowego ogrzewania i chłodzenia powietrza.
Jakie są zalety rekuperacji?
Rekuperacja wyróżnia się wieloma zaletami przemawiających za decyzją o jej montażu. Do najważniejszych z nich zaliczyć można natomiast:
poprawę jakości powietrza w budynku — rekuperacja usuwa zanieczyszczenia i wilgoć, a także eliminuje odór i alergeny, dzięki czemu powietrze w budynku jest zdrowsze,
utrzymywanie optymalnego poziomu wilgotności — rekuperacja zapobiega nadmiernemu wysychaniu powietrza zimą i jego nadmiernej wilgotności latem,
poprawę efektywności energetycznej budynku — rekuperacja znacznie zmniejsza zużycie energii i koszty ogrzewania i chłodzenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana