Montaż pompy ciepła - krok po kroku
Montaż pompy ciepła, nawet jeszcze przed zakupem wybranej jednostki, wiąże się z wieloma formalnościami, takimi jak dobór jej rodzaju i optymalnej mocy. I to właśnie na tym obszarze skupia się najwięcej poradników, w których same prace montażowe traktowane są po macoszemu. Dlatego też postanowiliśmy omówić to, jak krok po kroku wygląda zamontowanie pompy ciepła w domu.
Kto może przeprowadzić montaż pompy ciepła?
Na początku warto zacząć od podstawowej kwestii związanej z tym, kto może zająć się montażem pompy ciepła. W związku z tym osoba instalująca tego typu urządzenia powinna mieć odpowiednie wykształcenie i kwalifikacje. Dlatego też zadanie to lepiej powierzyć fachowcom takim jak autoryzowany punkt montażu pomp ciepła Eko-Sept z Rudy Śląskiej. Dzięki temu będzie można mieć bowiem nie tylko pewność, że wszelkie elementu instalacji grzewczej zostaną wykonane poprawnie, ale także, że gwarancja na samą jednostkę zostanie zachowana.
Przeczytaj również: Montaż pompy ciepła krok po kroku - na co zwrócić uwagę podczas instalacji?
Z jakich elementów składa się instalacja grzewcza z pompą ciepła?
Przed przejściem do szczegółów związanych z montażem pompy ciepła, warto także wspomnieć o tym, że instalacja grzewcza bazująca na tego typu rozwiązaniu składa się nie tylko z jednostki. Dodatkowo do jej elementów zalicza się także:
Przeczytaj również: Zastosowanie pomp ciepła gruntowych w budownictwie energooszczędnym
układ hydrauliczny między pompą ciepła a rozdzielaczem ciepła,
system centralnego ogrzewania, który w większości przypadków powinien być systemem niskotemperaturowym, takim jak na przykład ogrzewanie podłogowe.
Jak wygląda montaż pompy ciepła?
To jak wygląda montaż pomp ciepła, w dużej mierze uzależnione jest od ich rodzaju, a także tego, czy są one modelami split, czy monoblok. W uproszczeniu składa się on jednak z 6 etapów, takich jak:
Przeczytaj również: Czy warto kupić pompę ciepła Fujitsu?
wybór miejsca na montaż pompy ciepła, które powinno zapewniać odpowiednią odległość między jednostką a ścianami budynku,
montaż jednostki pompy ciepła w zależności od jej rodzaju na zewnątrz i wewnątrz budynku lub wyłącznie wnętrz,
przeprowadzenie pierwszego testu szczelności pompy ciepła, który powinien trwać minimum około 30 minut,
zamontowanie układu między centralnym ogrzewaniem budynku a pompą ciepła, z zastosowaniem odpowiednich rur,
zamontowanie zewnętrznych i wewnętrznych czujników temperatury, odpowiedzialnych za działanie automatyki pompy ciepła,
konfigurowanie sterownika pompy ciepła.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana