Wszystko, co warto wiedzieć o działaniu paneli fotowoltaicznych
Alternatywne źródła energii cieszą się dużą popularnością, nie tylko ze względu na opłacalność, ale również ochronę środowiska naturalnego. Dlatego w wielu gospodarstwach domowych można zauważyć zamontowane panele fotowoltaiczne. Czym właściwie są, kiedy warto zdecydować się na montaż oraz jaka jest zasada działania paneli fotowoltaicznych?
Czym właściwie jest fotowoltaika?
Fotowoltaika to technologia, która pozwala na przekształcenie energii słonecznej w energię elektryczną. Jest to możliwe dzięki zamontowaniu paneli pod odpowiednim kątem nachylenia względem padających promieni słonecznych. Zasadą działania jest zmiana promieniowania na prąd stały. Z kolei inwenter będący częścią instalacji zamienia go w prąd zmienny, czyli taki, który znajduje się w gniazdkach. Warto jednak podkreślić, że aby inwestycja była opłacalna, trzeba odpowiednio dobrać ilość paneli oraz miejsce ich montażu. Z tego powodu pomoc specjalistów będzie konieczna. Usługi montażu fotowoltaiki oraz urządzeń z nią powiązanych zajmuje się między innymi NTW Airconomic.
Przeczytaj również: Jakie znaczenie dla planety ma korzystanie z odnawialnych źródeł energii?
Zastosowanie fotowoltaiki w gospodarstwach domowych
Fotowoltaika pozwala przede wszystkim na uzyskanie dodatkowej energii elektrycznej bez konieczności zakupu jej od dystrybutora. Jednak trzeba pamiętać, że obecnie nie jest możliwe, aby przy pomocy instalacji fotowoltaicznej wyprodukować tyle prądu, który mógłby zasilić wszystkie urządzenia w domu. Poza tym w domu mało jest urządzeń, które pracują 24h na dobę. Mimo to ilość produkowanego prądu pozwala na działanie pompy ciepła, ogrzewanie wody i gromadzenie jej zapasów w zbiorniku, czy może również wspomóc działanie klimatyzacji i ogrzewania elektrycznego.
Przeczytaj również: Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?
Jakie korzyści daje montaż paneli fotowoltaicznych?
Ze względu na swoje zastosowanie i produkcje energii elektrycznej, instalacja pozwala na znaczne ograniczenie rachunków z prąd. Co więcej, w przypadku posiadania magazynu energii, można mieć własne alternatywne źródło prądu, w przypadku awarii z sieci elektrycznej. Instalacja jest trwała, nie wymaga częstych konserwacji i napraw, a co najważniejsze jest prosta w obsłudze. Warto podkreślić, że jest to bezpieczny dla środowiska naturalnego sposób pozyskania energii elektrycznej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana